Zainwestuj w kompetencje kluczowe swoich uczniów! 6,5 mln złotych z funduszy EU na rozwój szkół w regionie warszawskim

Przed szkołami w Regionie Warszawskim Stołecznym otwiera się wyjątkowa szansa na pozyskanie znaczących środków unijnych. Do 17 czerwca trwa nabór wniosków w ramach priorytetu 7.3 Wzmocnienie kompetencji uczniów w ZIT (nr FEMA.07.03-IP.01-117/26). To szansa na realne wsparcie edukacyjne, nowoczesne wyposażenie pracowni oraz podniesienie kwalifikacji kadry pedagogicznej.

Cel główny: Rozwój kompetencji kluczowych i umiejętności niezbędnych na rynku pracy u uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych ogólnokształcących.

Kto może skorzystać z projektu?

Wsparcie kierowane jest do szkół zlokalizowanych w Regionie Warszawskim Stołecznym (RWS), obejmującym: m.st. Warszawę oraz powiaty: legionowski, miński, otwocki, wołomiński, nowodworski, grodziski, piaseczyński, pruszkowski i warszawski zachodni.

Odbiorcami działań są zarówno uczniowie (w tym dzieci migrantów, w szczególności z Ukrainy), jak i nauczyciele, pedagodzy oraz psycholodzy.

Co można sfinansować?

Projekt daje szerokie możliwości dostosowania działań do specyficznych potrzeb danej placówki:

  • Zajęcia wyrównawcze i dodatkowe: wyrównywanie dysproporcji edukacyjnych oraz rozwijanie uzdolnień i zainteresowań poza edukacją formalną.
  • Doradztwo edukacyjno-zawodowe: wsparcie dla uczniów klas 7-8 oraz maturzystów, z uwzględnieniem walki ze stereotypami płciowymi i promocją przedmiotów STEM.
  • Edukacja ekologiczna: podnoszenie świadomości na temat zmian klimatycznych.
  • Wsparcie kadry: szkolenia dla nauczycieli, pedagogów i psychologów podnoszące ich kwalifikacje zawodowe.
  • Nowoczesne pracownie: doposażenie pracowni przedmiotowych jako element uzupełniający projekt.

Kluczowe informacje o naborze

  • Termin składania wniosków: do 17 czerwca 2026 r.
  • Pula środków: 6 578 252,20 PLN
  • Dofinansowanie: Maksymalnie 65% (Wkład własny: min. 35%)
  • Czas realizacji: Do 24 miesięcy
  • Ważne ograniczenie: Jeden podmiot może złożyć maksymalnie 1 wniosek o dofinansowanie (jako lider lub partner).

Kto może być wnioskodawcą?

Wnioski mogą składać organy prowadzące szkoły lub podmioty posiadające co najmniej 3-letnie doświadczenie w obszarze kształcenia ogólnego (w partnerstwie z organem prowadzącym). Do udziału zaproszone są instytucje nauki, edukacji, organizacje społeczne oraz przedsiębiorstwa.

Zachęcamy do podjęcia inicjatywy i wspólnego budowania nowoczesnej szkoły, która odpowiada na wyzwania współczesnego rynku pracy!

Jakie materiały sprawdzą się w szkole podstawowej i ponadpodstawowej na zajęciach wyrównawczych i dodatkowych?

Jednym z celów wymienionych przez grantodawców jest wyrównywanie dysproporcji edukacyjnych oraz rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów. Świetnie sprawdzą się w tym zakresie nowe programy z serii mTalent, które pomagają w organizacji zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Polecamy zwłaszcza nowości planowane na 2026 r: 

Pomysły na doposażenie pracowni przedmiotowych w ramach projektu 7.3 Wzmocnienie kompetencji uczniów w ZIT (nr FEMA.07.03-IP.01-117/26)

Jednym z możliwych działań w ramach realizacji grantów unijnych w powyższym naborze jest doposażenie pracowni przedmiotowych w nowoczesne pomoce edukacyjne. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku eduLabVR – Wirtualne laboratoria przyrodnicze, czyli zasoby edukacyjne VR (biologia, chemia, fizyka, geografia) dla szkół ponadpodstawowych. Materiały te mogą być też użyteczne do pracy metodą projektu w starszych klasach szkoły podstawowej. Pakiet zawiera wysokiej jakości modele 3D, filmy 360°, grafiki, zdjęcia, symulacje doświadczeń oraz interaktywne ćwiczenia – na okulary VR i monitory interaktywne.

Udostępnij post

Inne

artykuły

Cyfrowy Uczeń 2026: Ostatnia prosta. Jak bezbłędnie złożyć wniosek? [WEBINAR]

2026-03-31
Opinia o interaktywnym programie wspierającym zajęcia TUS

To najbardziej kompleksowy i intuicyjny program do zajęć TUS, z jakim kiedykolwiek się spotkałam – opinia o mTalent TUS, Zuzanna Koczorowska

2026-04-24
Na grafice znajduje się zdjęcie Moniki Zielińskiej, która trzyma mikrofon oraz zdjęcie sali wykładowej podczas konferencji. Sala jest pełna ludzi, którzy słuchają wykładu. Tło grafiki jest granatowe. Dodatkowo na grafice po prawej stronie umieszczone są teksty informujące o cyklu konferencji na temat programu "Cyfrowy uczeń" i logotyp firmy Learnetic SA.

Ponad 720 dyrektorów, nauczycieli i terapeutów z całej Polski wzięło wzięło udział w spotkaniach przygotowujących do udziału w konkursie Cyfrowy Uczeń 2026! 

2026-05-08