Kilkanaście tysięcy pracowni m.in. do nauki sztucznej inteligencji trafi do polskich szkół. Sprawdź, czy Twoja placówka jest na liście objętej dofinansowaniem!
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w ramach realizacji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) do szkół podstawowych i ponadpodstawowych trafi kilkanaście tysięcy nowoczesnych pracowni, m.in. do nauki sztucznej inteligencji. Dodatkowo 100 tysięcy sal lekcyjnych zostanie wyposażonych w zestawy umożliwiające prowadzenie nauki zdalnej.
Czy Twoja szkoła znajduje się na liście placówek objętych dofinansowaniem? Sprawdź i nie przegap szansy na nowoczesne wyposażenie!
16 000 nowych pracowni AI i STEM w polskich szkołach
- Lista szkół podstawowych objętych dofinansowaniem na pracownie AI
- Lista szkół ponadpodstawowych objętych dofinansowaniem na pracownie AI
- Lista szkół ponadpodstawowych objętych dofinansowaniem na pracownie STEAM
100 000 sal w szkołach wyposażonych w zestawy do nauczania zdalnego
Zasady podziału środków
Zgodnie z przyjętymi zasadami podziału każda szkoła mogła otrzymać tylko jedną pracownię – albo AI, albo STEM. W przypadku pracowni STEM istniała możliwość wyboru jednego z trzech dostępnych wariantów. Natomiast jeśli chodzi o zestawy do nauki zdalnej, szkoły mogły zostać wyposażone w więcej niż tylko jeden taki zestaw.
AI w polskich szkołach już od września 2025
Już we wrześniu tego roku pojawią się w programie nauczania elementy związane z AI, np. w edukacji obywatelskiej – zapowiadała Joanna Mucha, wiceszefowa MEN w na początku maja w radiu Zet.
Ministerstwo planuje nie tylko przekazać pokaźne środki na doposażenie placówek w sprzęt i programy niezbędne do nauki pracy ze sztuczną inteligencją, zmiany mają też dotyczyć warstwy merytorycznej i metodycznej. AI ma się stać wsparciem pracy nauczyciela m.in. przy nauce języka polskiego jako obcego. Ta potrzeba została zdiagnozowana w momencie pojawienia się w polskich szkołach dużej liczby ukraińskich dzieci. Wysłuchaj rozmowy z wiceminister na ten temat.
Dlaczego szkoły potrzebują pracowni AI?
Jako firma zajmująca się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w edukacji doskonale zdajemy sobie sprawę, że kompetencje cyfrowe – w tym znajomość AI – będą kluczowe na rynku pracy przyszłości. Pracownie AI pomagają uczniom rozwijać umiejętności, takie jak programowanie, analiza danych, kreatywność i praca zespołowa.
Umożliwiają naukę przez praktykę – tworzenie aplikacji czy trenowanie modeli uczy nie tylko techniki, ale i samodzielnego myślenia. To także przestrzeń do rozmów o etyce technologii, prywatności czy odpowiedzialności.
Dzięki pracowniom AI, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, szkoły mogą wyrównywać szanse i przeciwdziałać cyfrowemu wykluczeniu, dając wszystkim uczniom dostęp do nowoczesnej edukacji.
Jakie pomoce TiK szkoła już teraz może wdrożyć?
Rozwój kompetencji cyfrowych uczniów to ogromne wyzwanie, jakie stoi przed polskimi szkołami od kilku lat. Wsparcie w zakresie dostarczania nowoczesnych technologii i kompetencji w zakresie ich wykorzystywania to misja naszej firmy. Poniżej przedstawiamy kilka innowacyjnych narzędzi z naszej oferty, których celem jest zwiększanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie nowoczesnych technologii.
1) learn:bit Arcade to kurs podstaw programowania dla uczniów szkoły ponadpodstawowej i klas 7-8 szkoły podstawowej w języku Python. Rozkład materiału w kursie czerpie z podstawy programowej w sposób interdyscyplinarny (STEAM), a zawarte w nim materiały edukacyjne w zostały podzielone tak, aby wpisywały się w praktykę szkolną (dni, ćwiczenia).
2) eduLabVR to kompletny pakiet dla szkół ponadpodstawowych, które chcą wykorzystać potencjał okularów VR i tablicy interaktywnej do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Z oprogramowaniem eduLabVR stworzysz wirtualną pracownię chemii, fizyki, biologii, geografii a w nich m.in. blisko 1300 interaktywnych ćwiczeń, ponad 200 zdjęć sferycznych, ponad 1300 wysokiej jakości modeli 3D, 100 filmów edukacyjnych (w tym filmy 360°).
3) EdTool to nowoczesne narzędzie do szybkiego tworzenia testów i interaktywnych materiałów edukacyjnych oparte na sztucznej inteligencji. Platforma to osobisty asystent nauczyciela, który nie tylko oszczędzi czas pracy, ale też pomoże tworzyć angażujące, interaktywne lekcje z wykorzystaniem generatywnej AI.
Wypróbuj bezpłatne wersje demo powyższych rozwiązań i już teraz prowadź w swojej szkole zajęcia, korzystając z potencjału laboratoriów AI i STEM. Przygotuj swoją placówkę na nowe rozwiązania i przekonaj się, że jest to proste, atrakcyjne i skuteczne!