Jak uatrakcyjnić pracę domową uczniom… i nauczycielom?

Dyskusja na temat zasadności zadawania prac domowych trwa już od wielu lat i choć co jakiś czas pojawiają się w niej nowe argumenty, to wciąż trudno sobie wyobrazić, aby któraś z opcji przeważyła. Może zamiast debatować nad tym, czy zadawać, powinniśmy pomyśleć, jak uatrakcyjnić prace domowe, by lepiej służyły uczniom i nauczycielom.

Wydaje się, że dwiema największymi bolączkami prac domowych są znużenie powtarzaniem dużej liczby podobnych ćwiczeń oraz konieczność poświęcenia na nie znacznej części wolnego wieczora po wyjściu ze szkoły. Choć zazwyczaj o pracach domowych rozmawiamy w kontekście przeciążenia uczniów, którzy poza lekcjami uczestniczą także w wielu dodatkowych aktywnościach, to nie można zapominać o obowiązkach, jakie spoczywają na nauczycielach. Wnikliwe sprawdzenie zadanej pracy domowej to często długie godziny dodatkowej pracy.

Szkolna codzienność wcale nie musi tak wyglądać! Z pomocą przychodzą nam nowe technologie, które pozwalają odmienić oblicze prac domowych. Skutecznym rozwiązaniem jest Baza Prac Domowych, która zawiera gotowe ćwiczenia multimedialne odpowiadające całemu programowi zajęć i tematom w podręcznikach wszystkich wiodących wydawnictw dla szkoły podstawowej. 

Zadania zawarte w Bazie Prac Domowych to przede wszystkim olbrzymia oszczędność czasu nauczyciela, a także zdecydowanie bardziej atrakcyjna i skuteczna forma nauczania dzięki wykorzystaniu interaktywnych zasobów, które najlepiej odpowiadają percepcji współczesnego ucznia. Seria składa się z 7 programów do szkoły podstawowej: matematyki, geografii, fizyki, chemii, biologii i przyrody.

Praca z programem BPD odbywa się na platformie Dzwonek.pl – i to na dowolnym urządzeniu multimedialnym. Nauczyciel może za sprawą zaledwie kilku kliknięć zlecić pracę domową wybranym uczniom lub całym klasom, a po wykonaniu zadań otrzyma automatyczny i szczegółowy raport z wynikami swoich podopiecznych. To także duża korzyść dla uczniów, którzy chętniej wykonują multimedialne i zróżnicowane ćwiczenia, a raporty motywują ich do dalszej pracy nad niedoskonałościami.  

Jeśli zainteresowała Cię nasza wizja nowoczesnej edukacji i chciałbyś dowiedzieć się więcej o programach z serii Baza Prac Domowych, to odwiedź stronę www.bazapracdomowych.pl.

Udostępnij post

Inne

artykuły

Czy technologia może być wsparciem w terapii? Jak jej używać i na co zwracać uwagę – posłuchaj porad ekspertki

2024-08-07

Lekcje geografii z Wirtualnym Laboratorium Przyrodniczym – Ewa Chmielewska

2024-07-01

Online, 18.11, Konferencja EduOnline – edycja jesienna

2024-07-31